Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Będzin

Infografika z treścią komunikatu

1 lipca ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS”. Główny cel programu to profilaktyczna diagnostyka w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Każdy Polak powyżej 40 roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

W związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Program „Profilaktyka 40 PLUS” zakłada realizację badań diagnostycznych w formie trzech pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Aby skorzystać z badań należy:

  • zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl lub może uzyskać e-skierowanie na pakiet badań za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) pod nr tel. 22 735 39 53.
  • wypełnić ankietę Profilaktyki 40 PLUS;
  • po jej uzupełnieniu wygenerować e-skierowanie na pakiet badań (generowanie e-skierowania przez system trwa do 2 dni roboczych);
  • wziąć ze sobą dowód osobisty i zgłosić się na badania w placówce, która realizuje program;
  • sprawdzić wyniki badań w placówce, w której wykonano badania.


Więcej informacji na stronie Profilaktyka 40 Plus.

Infografika z treścią komunikatu