Polisa oszczędnościowa dla dziecka co warto o niej wiedzieć?

3 min czytania
Polisa oszczędnościowa dla dziecka  co warto o niej wiedzieć?

Wielu Polaków przyznaje, że posiada duże trudności w systematycznym oszczędzaniu pieniędzy. Niektórzy tłumaczą się tym, że brak im motywacji i samozaparcia. Inni obawiają się, że regularne odkładanie określonych kwot może negatywnie wpłynąć na ich domowy budżet. Jednak każdy rodzic z pewnością zgodzi się, że istnieje powód, dla którego zawsze warto oszczędzać jest nim polisa oszczędnościowa dla dziecka. Dowiedz się, co dzięki niej możesz zagwarantować swojemu synowi lub córce.

Koszty opieki nad dzieckiem

Koszt utrzymania dziecka w Polsce z roku na rok staje się coraz wyższy. Według raportów badawczych koszt utrzymania dziecka do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości może wynosić nawet 225 tysięcy złotych. Czynników, które mają na to wpływ, jest wiele. To przede wszystkim znaczny wzrost kosztów życia. Należy do tego doliczyć także wydatki związane z opieką zdrowotną, zajęciami pozalekcyjnymi, np. sportowymi, czy też edukacją pozaszkolną.

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na fakt, że utrzymanie dziecka rzadko kończy się w momencie 18. urodzin, czyli podczas uzyskania przez nie pełnoletniości. Często jest to wsparcie finansowe w trakcie studiów, takie jak zakup samochodu czy też mieszkania. Dlatego o bezpieczeństwo finansowe, którego formą może być polisa oszczędnościowa dla dziecka, warto zadbać już od najmłodszych lat.

Oszczędzanie dla dziecka od czego zacząć?

Początki w oszczędzaniu bywają zawsze trudne. Jednakże bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy dla dziecka jest odkładanie dla niego określonych kwot już od najmłodszych lat. Oczywiście to, jaką kwotę i w jakich odstępach czasowych zdecydujemy się odkładać, zależy w dużej mierze od naszych możliwości finansowych, a także tego, jaki standard życia planujemy zapewnić swojemu dziecku. Warto, aby odkładanie dla niego pieniędzy stało się czymś w rodzaju rutyny i weszło nam w nawyk, jak chociażby w przypadku comiesięcznego płacenia rachunków.

Oprócz tego pamiętajmy, że przykład zawsze idzie z góry. Dlatego też warto poruszać wraz z dzieckiem tematy finansowe w codziennych rozmowach. Dzięki temu pozna wartość pieniędzy, dowie się, w jaki sposób się je zarabia i jak działają systemy finansowe. Nie zapominajmy jednak, że poziom takich rozmów powinien być przede wszystkim dostosowany do wieku naszego dziecka. Jeśli podejmiemy się zbyt poważnych tematów lub będziemy objaśniać je w zbyt skomplikowany sposób, możemy je zniechęcić. W przypadku młodszych dzieci zawsze świetnie sprawdza się edukacja przez zabawę, np. sklep. Z kolei starsze dzieci z pewnością z chęcią pomogą Ci w opłaceniu rachunków.

Polisa oszczędnościowa dla dziecka oszczędzanie i bezpieczeństwo

Rodzice, którzy decydują się zabezpieczyć przyszłość finansową swoich dzieci, z pewnością zastanawiają się, jaki sposób oszczędzania będzie najlepszy i przyniesie ich dziecku najwięcej korzyści. Zdecydowanie nie polecamy odkładania gotówki do skarbonki czy tez skarpety. Alternatywą jest założenie konta oszczędnościowego w banku, jednak to również nie daje tylu korzyści co polisa oszczędnościowa dla dziecka.

Polisa oszczędnościowa dla dziecka to zarówno długoterminowy plan oszczędzania na jego przyszłość, jak i ubezpieczenie na życie. Wybierając ją, masz pewność, że niezależnie od tego, co może się wydarzyć, Twoje dziecko zyska odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

Na czym polega działanie takiej polisy? Zawierając z wybranym ubezpieczycielem umowę, wybierasz wysokość minimalnej kwoty, jaką Twoje dziecko otrzyma w wybranym przez Ciebie czasie. Wielu rodziców na ten moment wybiera np. 18 urodziny, lecz może to być inne, dowolne wydarzenie. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, składki możesz regulować w wybranych odstępach czasowych. Czas trwania zawartej umowy także zależy od ubezpieczyciela. Minimalny okres oszczędzania może wynieść 5 lat, jednak standardem jest umowa zawierana na 10-letni okres.

Polisa oszczędnościowa dla dziecka to skuteczne zabezpieczenie jego przyszłości na wypadek, gdyby z różnych przyczyn losowych zabrakłoby Cię w jego życiu.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

bedzinski24_kf