Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Będzin

Przez kolejne trzy lata Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie będzie nadal współprowadzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość podpisania aneksu do umowy odbyła się w poniedziałek, 27 lipca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. – To ważne wydarzenie dla Będzina. Cieszymy się, że Minister podtrzymał decyzję o współfinansowaniu Teatru – mówi Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana jest jedyną taką instytucją kultury prowadzoną przez aż trzy podmioty: Powiat Będziński, Miasto Będzin, a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do kasy instytucji Minister dołoży rocznie ponad pół miliona złotych, Powiat przekazuje 750 tys. zł, a Miasto Będzin 980 tys. zł.

W poniedziałek, 27 lipca podpisano aneks do umowy z 2018 roku, zapewniający TDZ ministerialne wsparcie do końca grudnia 2023 roku. W Warszawie podpisali go: Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Aneta Witkowska-Złocka - Wiceprezydent Będzina oraz Dariusz Waluszczyk - Wicestarosta Będziński i Adam Szydłowski - Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego.

- Teatr Dzieci Zagłębia, to instytucja o długoletniej tradycji. Przez lata uznawany był za jedną z najbardziej awangardowych scen polskich dla dzieci i młodzieży, a także jedną z najlepszych scen dziecięcych w kraju i na świecie. Dziś to również bardzo ważne miejsce na mapie kulturalnej naszego regionu i kraju, prezentujące bardzo wysoki poziom artystyczny - dodaje Sebastian Szaleniec Starosta Będziński.

- Dlatego też cieszy nas to, że Teatr będzie nadal prowadzony wspólnie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To dodatkowe wsparcie ma duże znaczenie dla rozwoju Teatru. To pewność, że będą realizowane kolejne wspaniałe premiery - mówi Dariusz Waluszczyk Wicestarosta Będziński.

- Poniedziałkowe podpisanie aneksu do umowy oznacza przede wszystkim zwiększone finansowanie placówki, które przekłada się na jej nowe możliwości realizacyjne. Niezmiernie nas to cieszy, ponieważ instytucja ta jest niezwykle ważna na kulturalnej mapie regionu, kultywuje tradycję i podtrzymuje dziedzictwo polskiej sztuki teatralnej - wyjaśnia Adam Szydłowski, Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego.

Przypomnijmy, Teatr Dzieci Zagłębia to założony przez Jana Dormana lalkowy teatr dla najmłodszych, który rozpoczął swoją działalność w 1945 roku pod nazwą Międzyszkolny Teatr Dziecka w Sosnowcu. W 1950 roku placówka została przeniesiona do Będzina, a rok później otrzymała dzisiejszą nazwę. Przez ponad 30 lat Teatr prowadzony był przez jego założyciela, spełniającego się zarówno w roli dyrektora, jak i reżysera, scenografa, aktora i dramaturga. Dzięki autorskim spektaklom, kształtującym wrażliwość i wyobraźnię najmłodszych, a także nowatorskiemu wykorzystywaniu lalek, masek oraz innych teatralnych rekwizytów, Teatr Dzieci Zagłębia przez lata uznawany był za jedną z najlepszych scen dziecięcych w kraju i na świecie.