Najczęstsze awarie pojazdów mechanicznych w 2023 roku

Od dawna wiadomo, że pojazdy mechaniczne spełniają bardzo ważne funkcje w życiu ludzi. To dzięki nim można ułatwić sobie pracę oraz przewożenie osób i towarów na krótkich i dalekich trasach. Dzięki pojazdom możliwe jest szybkie i bezproblemowe załatwianie wielu spraw. Rzecz jasna, podstawą jest dbanie o samochód, ale nawet regularne serwisowanie i dokonywanie przeglądów nie zawsze pozwoli uniknąć nagłej awarii. Warto uzyskać więcej informacji w tym zakresie.

Przykłady popularnych awarii, do których dochodzi na trasie

Rzecz jasna przyczyną awarii może być jakieś zaniedbanie po stronie kierowcy czy też niewłaściwa technika jazdy. Często problem jest powodowany przez ukryte wady i usterki, które po pewnym czasie przeradzają się w poważniejsze i bardziej kosztowne awarie. Do grona najbardziej powszechnych zgłoszeń w 2023 roku zaliczają się sytuacje obejmujące następujące awarie.

Problemy z układem hamulcowym

Sprawnie działające hamulce są elementami odpowiedzialnymi za optymalny poziom bezpieczeństwa jazdy. W przypadku układów hamulcowych problemem może być zużycie okładzin klocków hamulcowych oraz tarcz. Często dochodzi też do nieszczelności w przewodach i innych elementach. Prowadzą one do wyciekania płynu hamulcowego.

Co prawda pojazd można dalej prowadzić awaryjnie stosując hamulec ręczny w odpowiedni sposób. Taka jazda powinna jednak być krótka (do najbliższego miejsca bezpiecznego postoju lub do warsztatu).

Awaria lub uszkodzenie sprzęgła

Trzeba mieć na uwadze to, że codzienna eksploatacja wystawia sprzęgło na działanie wielu silnych obciążeń. Zaniedbanie serwisowania oraz niewłaściwa eksploatacja to czynniki mogące doprowadzić do szybkiego uszkodzenia lub awarii.

Często może dojść do spalenia sprzęgła. Ponadto w starszych modelach linka sprzęgła może ulec urwaniu. Każda awaria sprzęgła uniemożliwia zmianę biegów oraz praktycznie unieruchamia pojazd.

Awaria lub uszkodzenie układu chłodniczego silnika

Silnik wymaga optymalnego chłodzenia do prawidłowego funkcjonowania. Silne tarcie oraz obciążenia przekładają się na powstawanie wysokich temperatur. Jeśli dojdzie do awarii układu chłodzenia, wówczas trzeba się liczyć z przegrzaniem, a nawet uszkodzeniem silnika. Trzeba więc szybko reagować na wzrost temperatury sygnalizowany przez pojazd oraz na inne objawy awarii chłodzenia.

Postępowanie w przypadku nagłej awarii na trasie

Podstawą jest zachowanie zimnej krwi. W miarę możliwości trzeba zjechać w jakieś bezpieczne miejsce i oznakować pojazd poprzez włączenie świateł awaryjnych i użycie trójkąta ostrzegawczego.

Kolejną czynnością jest wyszukanie i wezwanie pomocy drogowej. Można to zrobić na przykład za pośrednictwem serwisu https://pomocdrogowa.info. Dzięki takiej wyszukiwarce można szukać pomocy drogowych w różnych zakątkach Polski. Firmy takie oferują różne naprawy bezpośrednio na trasie lub holowanie do warsztatu albo w inne wskazane miejsce.