Ocieplamy dom - na co zwrócić uwagę?

Ocieplenie domu to bardzo ważna kwestia. Robimy to przede wszystkim dlatego, żeby w miesiącach zimowych było nam o wiele cieplej w domu. Nie dość, że jest nam cieplej, to trzeba zaznaczyć, że ocieplenie domu sprawia, że nie musimy wydawać tak dużych pieniędzy na opał. Istotne jest również to, że ocieplenie domu pozwala na piękniejszy zewnętrzny wygląd naszego budynku mieszkalnego. Chcąc się więcej dowiedzieć o tym, na co zwracać uwagę przy wykonywaniu ocieplenia, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

System ocieplenia jest bardzo ważny!

Oczywistym zadaniem termomodernizacji domu jest to, aby nie uciekało nam ciepło, które pochodzi z dowolnego źródła. Tak jak już powiedzieliśmy, nikomu nie uśmiecha się wydawanie większych pieniędzy na opał czy płacenie wyższych rachunków, a ocieplenie pozwala na to, aby to ciepło nie uciekało. Należy jednak z tego miejsca, że bardzo istotne jest dokładne wykonanie całej operacji, gdyż niewłaściwa instalacja sprawia, że ucieka aż do 40% ciepła! Może się więc okazać, że nadal rachunki będą zbyt wysokie w stosunku do kosztów poniesionych w taką inwestycję.

Aby ciepło nie uciekało, istotne jest to, aby został położony styropian, który pozwoli na to, żeby w naszych ścianach było ciepło. Nie można jednak zapomnieć, że termomodernizacja wpływa na klimat w domu nie tylko zimą, ale i latem, ponieważ zapewnia nam chłód. Ciekawostką jest to, że czym prostsza konstrukcja domu, tym łatwiej o jego ocieplenie. Równie ważne jest to, jaki zastosujemy system okładzin elewacyjnych, ponieważ dobra gładź sprawi, że nie będzie podatna na warunki atmosferyczne, nie będzie żółkła. Dobra gładź powinna być idealnym podkładem pod farby.

Współczynnik przenikania ciepła U - jakie ma znaczenie?

W kontekście izolacji domu istotny jest pewien detal, który jest współczynnikiem przenikania ciepła. Można bardzo łatwo się nim posługiwać, ponieważ czym jest mniejszy, tym mniejszy jest ubytek ciepła. Sporo osób jednak zbyt często kieruje się tym współczynnikiem, a tak naprawdę nie ma on aż tak bardzo kolosalnego znaczenia. Budynki, które były stawiane przed kilkudziesięciu laty charakteryzowały się innymi czynnikami niż te, które buduje się obecnie. Należy brać pod uwagę również infiltrację powietrza i wentylację; zyski wewnętrzne i pochodzące z energii słonecznej; osłony przeciwsłoneczne.

Generalnie sam współczynnik określa to, ile energii przenika przez metr kwadratowy przez dowolne przegrody, czyli: drzwi, okna, ściany i dach. Współczynnik przenikania ciepła U maksymalnie 0,15 W/(m²·K) – tam, gdzie temperatura w pomieszczeniach ≥ 16°C. U maksymalnie 0,30 W/(m²·K) – tam, gdzie temperatura w pomieszczeniach wynosi między 8 a 16°C. 

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy termomodernizacji domu?

Wymienione przez nas poniżej błędy zdecydowanie wpływają na to, jak nasz dom będzie ocieplony. Na pewno jednym z najczęstszych jest brak projektu. Niektórzy w ciemno kupują styropian, farby fasadowe, gładzie oraz wszelkie inne potrzebne materiały, jednak kompletnie zapominają o tym, że równie ważne jest to, aby przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych. Po ich dokonaniu będzie można ocenić grubość termoizolacji. 

Amatorskie ocieplanie budynku sprawia, że często zapomina się o tym, żeby zabezpieczyć remontowany budynek w postaci zaklejenia okien oraz zasłonięcia rusztowania siatką. Pamiętajmy o tym, aby przed rozpoczęciem prac dokładnie oczyścić mury z brudu czy też pleśni i innych przekwitów. Bardzo ważne jest to, aby zastosować odpowiednią kolejność prac, czyli najpierw nałożenie kleju, a dopiero potem wtopienie w niego siatki, bo niektórzy robią to odwrotnie - w takiej sytuacji tynk będzie szybciej pękać