Od 16 do 22 września 2021 roku w ramach prowadzonych obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności trwają działania dotyczące Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod nazwą „ROADPOL Safety Days”. Projekt jest koordynowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL z jasną wizją. Zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Właśnie w tym celu w będzińskim garnizonie pojawili się na odprawie specjalni goście…

Roadpol Safety Days to przedsięwzięcie Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO-zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Akcja przewiduje działania i wydarzenia podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg oraz promujące bezpieczne zachowania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego organizowane pod hasłem: Żyj i pozwól żyć innym.

Wczoraj, 21 września br., w tym celu, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie, mł. insp. Paweł Fryc wraz ze Starostą Będzińskim Sebastianem Szaleńcem powołali wyjątkowy zespół do tych drogowych działań. Współpracujące ze stróżami prawa patrole zostały utworzone o godz. 8.30, podczas odprawy do tej specjalnej służby, na której stawili się m.in. Naczelnik Zarządzania Bezpieczeństwem Powiatu Będzińskiego Kamil Curyło, przedstawiciele Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny z Siewierza wraz z wychowawcami. To właśnie Dominika, Ola, Mateusz i Alan stali się funkcjonariuszami młodzieżowego ruchu drogowego do tych prestiżowych działań. Odprawiający do służby będziński komendant wraz ze starostą przekazali młodzieży atrybuty potrzebne do wykonywania swoich obowiązków. Dzieci otrzymały tarcze do zatrzymywania pojazdów,odblaskowe kamizelki, certyfikaty oraz medale „Z nami bezpieczniej” dla wzorowych kierowców, których czekała nagroda za przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Warto dodać, że drewniane medale zostały wykonane przez czeladzkiego dzielnicowego, który zawsze chętnie angażuje się różnego rodzaju akcje. Dzieci miały ze sobą wykonane przez nich mandaty uśmiechu, którymi w tym dniu chciały obdarowywać zatrzymywanych do kontroli kierujących. Rysunki i teksty sporządzone przez wychowanków ośrodka na mandatach i certyfikatach skłaniały do głębokiej refleksji zatrzymywanych później kierujących. Głównym ich celem było budowanie świadomości, wśród uczestników ruchu drogowego, że popełniane wykroczenie może spowodować wypadek, przez który ktoś już nie powróci do swojego domu…

Po odprawie wszyscy udali się w teren i policyjne kontrole z młodzieżowym ruchem drogowym odbywały się w Będzinie na ulicy Małobądzkiej oraz w Siewierzu na parkingu przy trasie DK91. W akcji uczestniczyli również policjanci z będzińskiej drogówki oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Będzina. Każda osoba zatrzymana do kontroli, która popełniła wykroczenie, miała szansę uniknąć pieniężnej kary. Oprócz nakładanych „mandatów uśmiechu” przez młodzież, kierujący swoim pojazdem brał udział w przyspieszonym kursie udzielania pierwszej pomocy. Przy wsparciu strażaków każda osoba mogła poczuć napięcie towarzyszące podczas wypadku, aby uratować to, co bezcenne - ludzkie życie.