Śnieżyce, mocny wiatr i gołoledź skutecznie utrudniają życie kierowcom. W takich warunkach każdy wyjazd na drogę to wyzwanie. Każdy powinien być poprzedzony podstawowymi czynnościami przy samochodzie, które poprawią nasze bezpieczeństwo. Przypominamy jak przygotować swój samochód do jazdy w niekorzystnych warunkach.

Trudne i cały czas zmienne warunki pogodowe, to zjawisko, które towarzyszy nam w ciągu ostatnich dni. Niesprzyjająca aura spowodowała, że na drogach zrobiło się bardzo ślisko. Zima to zawsze trudny czas dla kierowców. Zmieniające się warunki pogodowe mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Częstym zjawiskiem jest zalegający śnieg na jezdni, gołoledź lub miejscowe oblodzenia. Dlatego zawsze warto sprawdzić prognozy pogody, aby nie dać się zaskoczyć na trasie. Liczba zdarzeń drogowych w ostatnich dniach wzrosła. Dlatego sami, musimy starać się poprawić nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale również innych uczestników, których spotkamy na drodze.

Śliska jezdnia wymusza na kierowcach zachowanie większego dystansu do poprzedzającego nas samochodu. Zwiększona odległość przyda się w sytuacji nagłego hamowania lub gdy będzie potrzeba rozpędzenia pojazdu przed zaśnieżonym wzniesieniem. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania. Uważajmy więc przy włączaniu się do ruchu czy zmianie pasa, aby nie wymuszać pierwszeństwa.

Przypominamy o każdorazowym przygotowaniu swojego samochodu do podróży. Naszym obowiązkiem jest odśnieżyć cały pojazd tak, aby sobie zapewnić pełną widoczność oraz, by być widocznym dla innych. Należy również sprawdzić oświetlenie i stan płynów eksploatacyjnych. Przy śliskiej nawierzchni przydadzą się zimowe opony, gwarantujące lepszą przyczepność do podłoża.

Pamiętajmy, że jazda nieprzygotowanym autem i pośpiech mogą przyczynić do tragedii, której można uniknąć. Zwolnij, jedź bezpiecznie z myślą o sobie i innych.