Poszetka - zbytek czy niezbędny dodatek?

Poszetka jest ozdobną chusteczką wkładaną do górnej kieszonki w marynarce. Jest to wyjątkowa ozdoba, która podkreśla całą stylizację, koniecznie musi być ręcznie uszyta i wykonana z wysokiej jakości materiału typu jedwab, wełna, len, bawełna czy kaszmir.
Używanie poszetki powoduje, że poprawia ona wygląd i wyróżnia na tyle, że przyciąga wzrok. Jest to wyjątkowo elegancki element garderoby, w którym mniej znaczy więcej, a kolorystycznie powinna być dobrana do krawata. Z daleka całość powinna wyglądać bardzo harmonijnie i elegancko, strój powinien być spójny a elementy dodatkowe nie powinny przesłaniać tego co najważniejsze, czyli osoby noszącej strój.
Klasyczne poszetki - niezbędne w garderobie na wyjątkowe okazje
Najlepszym pierwszym zakupem są poszetki w kolorze białym, które komponują się idealnie z każdym garniturem. Dalej możemy eksperymentować nad różnymi kolorami i rozmiarami, które podkreślą cechy wyglądu osoby noszącej. Zwróć uwagę na kilka podstawowych materiałów, jakie są ich zalety i wady w trakcie użytkowania.
Sprawdź ofertę:
Poszetki do garnituru od Giacomo Conti
Poszewki wykonane z jedwabiu są łatwe do przechowywania, wyjątkowo luksusowe w wyglądzie, kontrastują dobrze z wełną i jest to najpopularniejszy materiał dla poszetek. Idealne na większość okazji, są bardzo miękkie, dzięki czemu łatwo się układają. Wady tego typu poszetek to przede wszystkim cena, uszkadzają się przez pot, tylko do czyszczenia na sucho, bardzo szybko się marszczą i ciężko je wyprasować, tracą fason i wygląd po kontakcie z wodą.
Podszewki z bawełny
Poszewki bawełniane są zdecydowanie tańsze niż jedwab, łatwiejsze do prasowania, przechowywania i prania, niestety mogą się kurczyć podczas prania w gorącej wodzie. Dużo łatwiej się gniotą wymagają dokładnego prasowania, a barwniki mogą się częściowo spierać.
Lniane poszetki są niezwykle wszechstronne i sztywne, dzięki czemu łatwiej je złożyć . Mają wyjątkowo atrakcyjną teksturę. Są niestety droższe niż bawełniane i mogą ulec uszkodzeniu podczas prania w twardej wodzie. Detergenty oraz chemikalia mogą również je uszkadzać, szybko się gniotą i wymagają regularnego prasowania.
Poszetki wełniane najlepiej prezentują się w miesiącach zimowych, mają bardzo interesującą fakturę. Można wybrać tutaj różne rodzaje wełny, na przykład wełna alpaki czy angorska. Najbardziej luksusowym wyborem będzie kaszmir, również włosy wielbłądzie mogą być wyjątkowym dodatkiem. Wadą jest zmienność cen w zależności od materiału, trudna do utrzymania w czystości, mogą się zainteresować nimi mole, kurczą się zdecydowanie pod wpływem ciepła i wilgoci, gruba tkanina może wybrzuszać kieszonki w marynarce.
Poszetka kiedyś, a dziś podsumowanie
Wyjątkowy czas świetności poszetki przeżywały w czasach, kiedy królowała szlachta i było to wyjątkowe i wartościowe wyróżnienie z tłumu. Przez wiele wieków była noszona również w kieszeniach spodni, dopiero później została potraktowana jako ozdoba i wystaje z kieszonki na piersi. Po II wojnie światowej moda ta trochę zanikła.
W dawnych czasach poszetka była elementem wyjątkowo ważnym dla eleganckich mężczyzn, później na długi czas odeszła do lamusa i czekała na swój złoty wiek. W dzisiejszych czasach poszetka jest nowym elementem zaciągniętym z przeszłości, który znajduje zastosowanie w przypadku wielu osób pragnących od swojego ubioru klasycznego piękna.
Jest to wyjątkowo stylowy dodatek do stylizacji eleganckich takich jak garnitur ale również świetnie sprawdzi się w stylizacjach casualowych dużo lżejszych i swobodniejszych. Powracająca tego typu moda pozwala na cieszenie się coraz to nowszymi stylizacjami i lepszym doborem stylu do jednostki. Takie powroty z przeszłości, odpowiednio wprowadzone do mody, mogą nadać nowego kształtu istniejącym stylizacjom.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski