Ruchomości domowe w polisie mieszkaniowej, czyli co dokładnie?

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania zazwyczaj nie obejmuje obiektów, które można w łatwy sposób wynieść z nieruchomości. Zwykle dotyczy ono jedynie murów i szkód związanych z takimi zdarzeniami, jak pożar czy pęknięcie rur. Jeśli chcesz zabezpieczyć wyposażenie swojego mieszkania, konieczne jest wykupienie dodatkowej polisy. Co dokładnie obejmuje taka ochrona i czym są ruchomości domowe?
Czym są ruchomości domowe?
Ruchomości domowe to nic innego, jak wszelkie przedmioty znajdujące się w mieszkaniu, które nie są trwale przytwierdzone do podłoża. Mowa tu zarówno o sprzętach elektronicznych, jak i meblach, dekoracjach czy nawet pieniądzach. Wiele z takich obiektów cechuje się niewielkimi gabarytami, dlatego często są powodem włamań i kradzieży. Z tego powodu tak ważne jest zadbanie o zabezpieczenie nie tylko murów nieruchomości, lecz także przedmiotów znajdujących się w jej wnętrzu.
Przykładowe ruchomości domowe:
- biżuteria,
- meble,
- antyki,
- dzieła sztuki,
- ubrania,
- kosmetyki,
- sprzęt elektroniczny.
Ruchomości domowe to wszystkie przedmioty znajdujące się w danej nieruchomości, które można w łatwy sposób wynieść. Podczas ubezpieczania mieszkania największą uwagę zwraca się jednak na obiekty wartościowe. Jeśli posiadasz wiele przedmiotów tego typu, wykupienie dodatkowej polisy okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem.
Ruchomości domowe najczęściej są powodem dokonania kradzieży z włamaniem, jednak zdarza się, że takie przedmioty są narażone również na inne wypadki. Jeśli w mieszkaniu dojdzie do przepięcia elektrycznego, wiele sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwie domowym może ulec zniszczeniu. Podobnie jest także w przypadku zalań, które mogą znacznie uszkodzić meble i inne obiekty znajdujące się w danym wnętrzu.
Polisy mieszkaniowe a ruchomości domowe
Podstawowe polisy mieszkaniowe nie obejmują ochrony ruchomości domowych. Z tego powodu tak ważne jest wykupienie rozszerzenia, które będzie chronić wyposażenie Twojej nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że zakres obowiązywania polisy zależy w dużej mierze od danego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Każda firma ma odrębny regulamin i listę wyłączeń z konkretnych polis. Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się ze spisem przedmiotów, których zniszczenie nie jest powodem do wypłacenia odszkodowania. Najczęściej chodzi o dzieła sztuki przechowywane w niewłaściwy sposób lub wytwory wyjątkowo nietrwałe, broń palną, trofea myśliwskie, rękopisy czy dane cyfrowe gromadzone na dyskach. Wszystko zależy jednak od wybranej firmy.
Jeśli nie wiesz, na jaką polisę się zdecydować, dobrym pomysłem jest porównanie ofert co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. W tym celu warto skorzystać z takich stron, jak www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Pozwalają one na zapoznanie się ze szczegółami polisy zupełnie bez wychodzenia z domu, co jest bardzo wygodną opcją dla wielu osób. W ten sposób nie trzeba także samodzielnie sprawdzać osobnych stron towarzystw ubezpieczeniowych, by poznać ofertę dotyczącą ochrony mieszkania w każdym z nich.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski