Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Będzin

Wczoraj na drogach i ulicach powiatu będzińskiego policjanci prowadzili działania wzmożone w ramach akcji "Trzeźwość". W przedsięwzięciu brało udział łącznie 20 policjantów, którzy przeprowadzili ponad 1600 badań na zawartość alkoholu. Wśród kontrolowanych kierowców, policjanci wyeliminowali z dalszej jazdy pięciu amatorów jazdy "na podwójnym gazie".

W ramach wczorajszej akcji "Trzeźwość" policyjne patrole kontrolowały stan trzeźwości, jednocześnie w kilku miejscach powiatu. W trwających od godziny 6.00 do 14.00 działaniach uczestniczyło łącznie 20 policjantów, w tym 10 policjantów ruchu drogowego, 8 policjantów z komisariatów w Siewierzu, Wojkowicach i Sławkowie oraz 2 będzińskich dzielnicowych. Przeprowadzono łącznie 1622 kontrole drogowe podczas, których ujawniono Łącznie 5 kierowców pod wpływem alkoholu. Przy Alei Kołłątaja zatrzymany został 39-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. Siedzący za kierownicą opla astry mężczyzna w chwili badania miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Ponadto 39-latek kierował samochodem nie mając do tego uprawnień. Kolejny z zatrzymanych to 62-letni obywatel Ukrainy. Kierowca fiata w chwili badania w Kuźnicy Warężyńskiej miał prawie promil alkoholu w organizmie. Trzej pozostali wyeliminowani z ruchu amatorzy jazdy "na podwójnym gazie" to kierujący pojazdem mechanicznym po użyciu alkoholu.

Przypominamy!!!

zgodnie z obowiązującym prawem: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. By uświadomić powagę tego problemu  zwracamy uwagę, że 18.05.2015 r. ustawodawca dokonał zmian przepisów w tym zakresie ustanawiając dużo surowsze kary. Na osobę popełniającą powyższe przestępstwo sąd obligatoryjnie  zasądza świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 5000 zł. Dla osób popełniających po raz drugi to samo przestępstwo świadczenie pieniężne wynosi 10000 zł, a kara pozbawienia wolności wzrasta z 2 do 5 lat. Dodatkowo wobec sprawcy korzystającego z pojazdu w stanie nietrzeźwości zasądzony zostaje zakaz prowadzenia pojazdów  na okres nie mniejszy niż 3 lata. Śmiałkowie, którzy po raz drugi odważą się zasiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu spotkają się z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.

Od 18 maja zostały również zaostrzone przepisy wobec kierowców, którzy dalej kierują pojazdem pomimo cofnięcia im uprawnień. Przepisy mówią jasno - kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnień, które utracił w związku z uprzednim orzeczeniem środka karnego, o którym mowa w art 39 pkt.3 w warunkach określonych w art 42 par 2-4 podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.