Budowa kominka w domu

Kominek to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań na ogrzewanie domu. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że służy nie tylko do celów użytkowych, ale także pełni funkcję dekoracyjną. Co trzeba zrobić, by ogrzewanie kominkowe funkcjonowało prawidłowo?
Rozplanowanie lokalizacji kominka
Kominek powinien być planowany już na etapie projektowania lub adaptacji gotowego projektu domu. Zazwyczaj także murowany jest jako jeden z pierwszych elementów. Warto więc dokładnie rozplanować jego ułożenie oraz funkcje, które będzie pełnił, gdyż jest to inwestycja na długie lata. Dobrym pomysłem może okazać się konsultacja z ekspertem, który poradzi nam, w którym miejscu powinien znaleźć się kominek, by jego montaż był prosty, a samo urządzenie działało wydajnie i sprawnie przez długie lata. Pozwoli to także uniknąć w przyszłości niepotrzebnych przeróbek, które mogłyby być uciążliwe i kosztowne. Samą instalacją kominka powinna zająć się firma specjalizująca się w takich działaniach, najlepiej, jeśli będzie miała autoryzację producenta wkładów.
Wybór wkładu kominkowego
Jeśli zamierzamy dużo korzystać z naszego kominka, musi on spełniać szereg ważnych parametrów. Szczególnie istotna jest sprawność, która określa ile energii pochodzącej ze spalania, trafia do pomieszczenia pod postacią ciepła. Zazwyczaj kominki mogą pochwalić się sprawnością na poziomie około 70%. Im większa cyfra, tym lepiej. Równie istotna jest moc nominalna wybranego przez nas wkładu kominkowego. Przyjmuje się, że za pomocą 1 kW mocy ogrzewa się około 25 m3 pomieszczenia. Dokładna wartość zależeć będzie od tego, jaki jest współczynnik przenikania ciepła przez zewnętrzne przegrody budynku. W skrócie: im bardziej szczelne ściany, tym możemy sobie pozwolić na kominek o mniejszej mocy. Nieco mniej ważnymi, choć również istotnymi własnościami kominka są jego certyfikaty i atesty, które mówią m.in. o tym, jak bezpieczne jest korzystanie z urządzenia, a także dodatkowe elementy zwiększające komfort użytkowania, jak np. wyciągane popielniki, możliwość regulacji wydajności czy sposób uzupełniania wkładu w opał.
Gdzie zbudować kominek?
Kominek powinien zostać zaprojektowany już na etapie planowania układu naszego domu, gdyż jego usytuowanie w głównej mierze zależy od lokalizacji komina. Warto zapamiętać podstawowe zasady lokalizowania kominków w mieszkaniach:
- Urządzenie może stać przy każdej ścianie, a nawet w środku pomieszczenia, pod warunkiem, że przewód, którym będzie płynął dym, miał nie więcej niż 2 m długości. Powinien mieć on także jak najmniej załamań.
- Kominki są ciężkie, dlatego bardzo często wymagają od użytkownika pogrubienia podłogi, celem zwiększenia jej nośności, w danym miejscu.
- Kominki powinny znajdować się z dala od instalacji elektrycznych i gazowych, a ich ułożenie nie powinno utrudniać komunikacji w mieszkaniu. Dobrze też, jeśli w bezpośrednim otoczeniu kominka nie będzie żadnych drewnianych elementów, które mogłyby ulec zapłonowi. Nie zaleca się także umieszczania sprzętu RTV w odległości bliższej niż 1 metr.
- Podłoga w bezpośrednim otoczeniu kominka powinna być pokryta materiałem niepalnym, by uniemożliwić iskrom jej podpalenie.
Wyróżniamy kilka różnych rodzajów kominków:
- Kaflowy - Kominek kaflowy działa głównie na zasadzie konwekcji. Posiada wysoką akumulacyjność cieplną, dzięki której pozostaje gorący przez długi czas po wygaszeniu. Pozwala to na dogrzewanie pomieszczenia przez długi czas po zakończeniu palenia.
- Koza - Kominek w stylu koza jest przenośny i można go montować i demontować bez niszczenia pomieszczenia. Jest także dużo lżejszy i zajmuje mniej miejsca, dlatego bardzo często instaluje się go w mieszkaniach, które nie były projektowane pod kominki.
- Gazowy - Kominki gazowe to alternatywa dla standardowych, opalanych drewnem. Urządzenia tego typu działają na podobnych zasadach co zwykłe kominki.
- Biokominek - Biokominki można zamontować niemal wszędzie, gdyż nie potrzebują dostępu do przewodu kominowego. Koniecznie jednak należy zadbać o prawidłową wentylację i napływ świeżego powietrza, gdyż w procesie spalania zużywany jest tlen.
Więcej informacji Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kominkach i piecach w domu, wejdź na stronę SzalonyMax.pl - sprawdź asortyment sklepu
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski