Lidia Sztwiertnia to artystka – i tutaj niespodzianka – znana mieszkańcom Czeladzi. Jedna z jej prac – fauny zwane potocznie „aniołami” – zdobi fontannę w jednym z centralnych punktów miasta na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Bytomskiej u stóp kościoła p.w. św. Stanisława.

Jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy rzeźby w brązie w niezwykłej technologii odlewów na wosk tracony. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Łączy klasyczną rzeźbę z elementami surrealistycznymi i abstrakcyjnymi. Na czeladzką wystawę wybrała prace, które nie stanowią jedności tematycznej, ale dają wyobrażenie o jej twórczości, a także kluczowych inspiracjach ich powstawania. Znaczące miejsce zajmuje tu sztuka antyku i średniowiecza – jak sama to ujmuje – stara się „wyciągnąć rękę” do artystów tamtych epok w poczuciu szacunku i wdzięczności za dziedzictwo, jakie pozostawili pokoleniom, które przyszły po nich.

W GSW Elektrownia zobaczymy niezwykłe rzeźby, które artystka zadedykowała rodzinie, przyjaciołom i twórcom, w które – w niepodrabialny i autorski sposób – wplata elementy świata przyrody. Osobnym fascynującym ją motywem, będącym inspiracją wielu prac, jest męskie ciało jako ich „tworzywo”. Co ciekawe, Lidia Sztwiertnia akcentuje też inną inspirację swoich artystycznych zamierzeń. Jest nią fascynacja muzyką od... progresywnego rocka po ciężki metal – tutaj jak sama pisze: „odnajduję erupcję męskiej energii tworzącej inspirującą wartość dla mojej twórczości”. I dodaje: „W podsumowaniu tej wystawy jest przesłanie (filozoficzne?) o wartości jaką daje mi (myślę, że przesłanie uniwersalne) więź z innymi ludźmi, ze sztuką, z naturą. Przesłanie z życzeniem by czerpać z tego bogactwa jakim jest otaczający nas świat.”

Wystawa potrwa do 15 czerwca br.

Źródło: GSW Elektrownia