Prezentowana od 12 kwietnia 2019 roku w Muzeum Zagłębia w Będzinie wystawa numizmatyczna „Stulecie Złotego”, została przygotowana we współpracy z Oddziałem Zagłębiowskim Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Będzinie.

Okazją do jej wyeksponowania jest przypadający w tym roku jubileusz stulecia polskiej waluty. Nazwa funkcjonującego do dziś pieniądza, została bowiem ustanowiona przez Sejm Ustawodawczy 28 lutego 1919 roku. Jednak waluta pod nazwą, złoty, weszła do użytku dopiero po reformie walutowej Władysława Grabskiego w 1924 roku.

Na ekspozycji umieszczono egzemplarze złotego w formie monet i banknotów z różnych okresów, a także numizmaty pośrednio związane z tą walutą jak np. marka polska, która funkcjonowała w okresie międzywojennym. Poza tym na wystawie wyeksponowano medale i wydawnictwa związane z regionem i tutejszym środowiskiem numizmatycznym.

Plakat informujący o wystawie przedstawiający stary banknot


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.